Backup

Pierwszym i podstawowym tematem w tej części będzie temat kopii zapasowych naszych danych. Każdy z nas na komputerze posiada niezliczoną ilość zdjęć, filmów, dokumentów, itp. Pomimo tego, że może często nie wracamy do tych danych w razie awarii dysku zastanawiamy się jak możemy odzyskać utracone dane. Jak stara zasada mówi lepiej zapobiegać niż leczyć. Koszt dysku zewnętrznego do wykonywania kopii jest niewspółmiernie mały do kosztów odzyskiwania danych z uszkodzonego nośnika.
Zalecam wykorzystanie dysku zewnętrznego do wykonywania kopii ze względu na to, żeby kopie trzymać oddzielnie (fizycznie w innym miejscu, na innym komputerze). W razie przepięcia dodatkowy dysk w komputerze może ulec awarii i taka kopia na nie wiele się zda.
Podstawową metodą wykonywania kopii zapasowych jest kopiowanie danych. Można zwyczajnie zaznaczyć interesujące nas pliki i skopiować na dysk do kopii zapasowych. Od razu zaznaczę, że dysk do kopii zapasowych nie używamy do innych celów ze względów bezpieczeństwa służy nam tylko do backupu danych.
Jeśli posiadamy dane porozrzucane w różnych katalogach, na różnych partycjach i ciężko zapamiętać co backupować a nie ma możliwości przeniesienia wszystkiego do jednego miejsca (np. bazy danych z poczty, programów, dane osobiste i firmowe) polecam użyć jednego z dostępnych w sieci darmowych programów do tworzenia kopii zapasowych. Z wielu możliwości polecam dwa programy z których korzystam i sprawdzają się w 100%:

  • Cobian
  • FreeFileSync

Oba programy są dość intuicyjne i posiadają wiele przydatnych funkcji. Definiujemy zadanie co i gdzie chcemy backupować i możemy utworzyć cykliczne zadania (tu należy pamiętać każdorazowo o podłączaniu dysku zewnętrznego i weryfikacji litery dysku pod jakim się podłączył do komputera) lub uruchamiać zadania backupów wg własnych potrzeb. Mamy możliwość backupowania danych na serwer ftp oraz możliwość wersjonowania plików zmienionych pomiędzy backupami.

Pamiętajcie, że backupy trzeba weryfikować, nie można ustawić zadania i wierzyć w to, że wszystko działa poprawnie. Od czasu do czasu należy zweryfikować poprawność wykonania backupu a backupy baz danych, warto co jakiś czas przywrócić z kopii zapasowej i sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.

backupy; kopie zapasowe; archiwizacja danych; programy do archiwizacji, backupów